Achter de wolken

PC270116.jpgDeze enorme advertentie voor het AD/Rotterdams Dagblad met Jules Deelder hangt aan de gevel van de Willemswerf. Het is wat je noemt een blikvanger. Iedereen die over de Maasboulevard Rotterdam binnenrijdt krijgt hem te zien. ‘Dichterbij Rotterdam kun je niet komen’ luidt de kreet en die is helemaal waar: als je het leest, ben je midden in de stad.
Toch is er iets vreemds aan de hand met het beeld. De kop in de krant die Deelder vasthoudt luidt ‘Enorme run op zonnepanelen’. Dat zal best waar zijn maar de dag waarop Deelder gefotografeerd werd was het zichtbaar verre van zonnig. Deelder zit in een boot op de Maas en de oever is amper te zien, gehuld in najaarsmist. Dat lijkt een enorme blunder. Het is bar slecht weer en de krant suggereert dat de zon schijnt. Voeg daarbij dat Jules Deelder vooral ook nachtburgemeester is, de man die nooit zon ziet. Je kunt net zo goed Gretta Duisenberg fotograferen op de puinhopen van Gaza stad met de krantenkop ‘Vredesproces in de lift’.
Pas later – op enige afstand – drong tot me door hoe geniaal de campagne is. Want als je wilt weten waarom er een onwaarschijnlijke ‘enorme run op zonnepanelen is’ zul je toch echt die krant moeten lezen.