De gedachten zijn vrij

barb.jpgHet Nationaal Veiligheidsonderzoek, als ik die naam hoor denk ik onwillekeurig aan de schimmige wereld van de AIVD of aan de snelle overrompelende acties van arrestatieteams.
Het blijkt de naam te zijn van een onderzoek dat jaarlijks wordt geïnitieerd door het ‘Nationaal Comité 4 en 5 mei’.
Het is eerlijk gezegd nooit in me opgekomen maar kennelijk fluctueert de veiligheid van Nederland volgens dat Comité zo ernstig dat het van jaar tot jaar onderzocht moet worden. Of nou ja, ze vragen het gewoon aan duizend mensen want ook dit comité gelooft dat de waarheid op straat ligt.
“Vooral aan de vrijheid van meningsuiting wordt veel belang gehecht, zo leert het onderzoek. Die vrijheid staat wel onder druk. Bijna 40 procent van de ondervraagden vindt dat je niet altijd voor je mening kan uitkomen,” meldt het ANP.
Ik herken dat wel. Vooral van verjaardagen. Wil je eindelijk eens zeggen wat voor oelewapper je oom Piet vindt maar ja, hele familie erbij en je weet dat er gelazer van komt dus dan hou je maar wéér je mond dicht. ’s Nachts starend naar de witte vlakte van het plafond vraag ik me dan af: Is dat een gebrek aan vrijheid, angsthazerij of een kwestie van omgangsvormen?
Maar het gaat natuurlijk over de multiculturele samenleving. Want daarin mag je niks meer zeggen. Is dat zo?
Eind jaren zeventig, begin jaren tachtig was er een partij die zich de PLN noemde en met de verkiezingen mee deed. De Partij tot Liquidatie van Nederland. De partij wilde Nederland aan de Arabieren verkopen en de opbrengst onder de bevolking verdelen. Iedereen zou miljonair worden. Het propagandamateriaal bestond uit jutezakken waar het geld in gedaan kon worden.
Zo’n absurd voorstel kan in het Wilders-tijdperk niet meer. Je gaat er de gevangenis voor in wegens het in gevaar brengen van de nationale veiligheid. Een Tilburgse imam die zei dat je geen belasting moet betalen – toch een veelgehoorde opvatting in de onroerend goed sector – wordt bijna het land uitgezet. Dat is inderdaad een zware aantasting van de vrijheid van meningsuiting maar iets zegt me dat het onderzoek niet over dat soort uitspraken ging.
Het onderzoek ging vast om de vrijheid te zeggen dat moslims een gevaar voor de samenleving zijn. Want daar hebben ook andere mensen dan Filip de Winter een permanente behoefte aan. Wat zou het comit&eacute eigenlijk van die gedachte vinden? Dat lees ik nergens. Terwijl ze in de periode ’40-’45 toch jarenlang ervaring hebben opgedaan met dat soort opvattingen. Toen waren het joden, nu zijn het moslims. O wacht, dat mag je ook al niet zeggen.
Het Comité blijft de vrijheid jaarlijks onderzoeken. Hoe lang zou het duren voordat het vrijheidsgevoel weer volledig hersteld is? Vijf jaar of veertig jaar?
Ik kan in ieder geval al voorspellen wat dan de uitkomst van het Nationaal Veiligheidsonderzoek wordt: “Veertig procent van de ondervraagden vindt dat vrijheid van meningsuiting misbruikt wordt.”
Zo houden we elkaar lekker bezig.
Update: Een lezer merkt op dat het ANP een verkeerde benaming gebruikt. Het betreft niet het Nationaal Veiligheidsonderzoek maar het Nationaal Vrijheidsonderzoek. Veel verschil maakt het niet. De echte naam klinkt ook als een rapport van Amnesty International over een dictatuur.

CC foto: sraysadler. “Nothing says love like barbed wire.”