Zonde van de tijd

timetwit.jpg“Waarom Hugh McLeod zijn Twitter-account heeft verwijderd,” schreef de Vlaamse weblogger Luc van Braekel op Twitter. Er stond een link bij en ik klikte. Weliswaar ken ik McLeod niet en is het een nieuwe mode om te zeggen dat je niet meer twittert zoals het ook altijd mode is om te zeggen dat je “eigenlijk bijna nooit tv kijkt” of “vrijwel geen vlees eet” maar ik klikte toch. Misschien had McLeod een nieuwe reden bedacht.
Klik.
Ik zag een cartoon
O, dat weer.
Twitter is de leukste toepassing die ik sinds jaren op internet ben tegengekomen. Het is ook voor het eerst dat ik via internet in korte tijd zoveel mensen heb leren kennen. Geen honderden, zelfs geen tientallen maar gewoon een stuk of twintig. Niet via het scherm maar door ze tegen te komen, een praatje te maken, wat te drinken. Dat kan makkelijk want door Twitter weten mensen van elkaar waar ze zich op dat moment bevinden. Bijvoorbeeld in dezelfde trein.
Het is ook een handige manier om aan anderen te laten weten wat je aan het doen bent of hoe je je voelt. Maar het is vooral erg leuk omdat je het dankzij internet op je mobiel overal kunt gebruiken. Ik twitter in de lift, in de file, in de studio.
Twitter doorloopt de cyclus die iedere internettoepassing lijkt te doorlopen: mensen vinden het eerst onzin, dan intrigerend, dan raken ze er eventueel verslaafd aan en vervolgens scheuren ze zich er van los en verkondigen ze dat het allemaal niks is en alleen maar tijd kost. Daarna wordt het normaal geaccepteerd als een keuze. McLeod maakte een cartoon over de voorlaatste fase.
Ik heb precies dezelfde verhalen eerder gehoord over email, homepages, games, chatten, sociale netwerken en weblogs. Het kost tijd en gaat nergens over.
Internet kost teveel tijd. Dat geldt dus voor miljoenen mensen. Maar het rare is: waar is die tijd dan gebleven? De bevolking is niet minder productief geworden, we zijn niet in een economische crisis beland sinds internet populair is.
Dus de tijd die al die internettijdverspilling kost moet ergens anders vandaan gekomen zijn. Misschien is er sinds internet opkwam wel stiekem tijd bijgemaakt en bevatten uren nu gewoon twee keer zoveel tijd als in pakweg 1970. Zou internet een geheime tijdfabriek zijn?
Zal ik dat eens op Twitter vragen?
O nee, daar is iedereen natuurlijk te druk voor.
Update: en meteen ging Twitter down. Niet door dit bericht maar omdat het systeem nog in de experimentele fase zit en met enige regelmaat met technische problemen kampt. Probeer het anders later nog een keer.
CC foto: PrASanGaM