Monddood maken

2515249476_facebfcd4b_mHet is een bizar verhaal. De Britse krant The Guardian bericht dat ze geen verslag mag doen van een vraag die door een parlementslid aan de minister is gesteld. Dat is de uitkomst van een rechtszaak die tegen de krant is aangespannen. Door wie? Dat mag de krant niet zeggen. Welke vraag, welke minister? Ook dat mag de krant niet melden.

Waarom mag de krant dat niet vertellen? Je raadt het nooit: Zelfs dat mag de krant niet aan zijn lezers uitleggen.

Er is kortom sprake van een totaalverbod. Gelukkig is er internet. Hier staat waar het om gaat. Om het in Amsterdam gevestigde Trafigura, het bedrijf dat met de Probo Koala een scheepslading giftig afval dumpte in Ivoorkust waarna 15 mensen stierven en duizenden ziek werden.

Die rechtszaak en de draconische breidel is tekenend voor de berichtgeving rond Trafigura. Vorige week deed Volkskrant-journalist Jeroen Trommelen op De Nieuwe Reporter een boekje open over hoe het bedrijf journalisten bestrijdt. Lees en huiver.

UPDATE: het publicatieverbod is opgeheven. Volgens acteur Stephen Fry is dat mede te danken aan het rumoer vandaag op Twitter

Foto CC: Circo de Invierno

5 gedachten over “Monddood maken

  1. Het gaat steeds slechter met de persvrijheid. Wie mij kent, weet het een en ander over de situatie in Italië waar Berlusconi nu voor de tweede keer ondernemers op heeft geroepen om de ‘anti-Italiaanse pers’ (iedereen weet: hij bedoelt vooral La Repubblica) te boycotten. En in de VS heeft het Witte Huis de aanval geopend op Fox News. http://tinyurl.com/ygz4rnf Hoewel ik Fox verafschuw, kan dat dus eigenlijk gewoon helemaal niet. Let op: vanavond of morgen haalt een van de Silvio-getrouwen dit verhaal erbij om zijn leider te verdedigen.

  2. Mooi dat Twitter de vrijheid van woord in ere houdt. Ben ik helemaal voor. Persvrijheid is een groot goed. Maar… een ander probleem van de journalistiek is dat men wat al te gretig berichten overneemt.

    Zo schrijf je het volgende; “… Trafigura, het bedrijf dat met de Probo Koala een scheepslading giftig afval dumpte in Ivoorkust waarna 15 mensen stierven en duizenden ziek werden.”
    Lees de wetenschapsbijlage van het NRC van afgelopen zaterdag (17-10-09, helaas niet digitaal beschikbaar) en zie dat nog maar zeer valt te bezien of er echt 15 mensen dood gingen en duizenden ziek werden. Er is namelijk geen enkel bewijs dat dit ook echt zo is. Er is wel afval gestort (en of dat mag laat ik even in het midden), maar uit geen van het onderzoek blijkt dat dit tot doden en zieken heeft geleid. Er lijkt eerder sprake van een massa psychose zowel in Ivoorkust als in de media.

    Kortom, censuur is verwerpelijk, maar tevens hebben journalisten de plicht om echt de feiten te checken.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.